Na Šumavě se nachází celkem osm ledovcových jezer. A proč se vydat zrovna k těmto vodním plochám? Protože právě ledovcová jezera jsou největší chloubou  Šumavy a nabízejí turistům nasát jedinečnou atmosféru tohoto pohraničního pohoří. Tak vzhůru na Velké javorské jezero.

Obsah obrázku exteriér, strom, hora, příroda

Popis byl vytvořen automaticky

Podzimní atmosféra na jezeře

Tenhle výlet bude opravdu pro celou rodinu. Velké javorské jezero se nachází, jak už název napovídá, nedaleko vrcholu a známého lyžařského střediska Velký javor. Cesta k němu je velice jednoduchá. Z Železné Rudy se vydáme směrem do Německa a buď lze odbočit z hlavní silnice ihned v Bavorské Rudě směrem na Brennes a Grosser Arber nebo lze odbočit až za Bavorskou Rudou na Regenhütte a Grosser Arbersee. Jezero jistě neminete, stojí u něho nově postavená Arberseehaus (jezerní chata) a stačí zaparkovat na velkém parkovišti, které je přímo naproti této chatě přes silnici. Pozor, obě parkoviště, které zde naleznete, jsou zpoplatněna. 

Obsah obrázku voda, exteriér, strom, jezero

Popis byl vytvořen automaticky

Velké javorské jezero v zimě, v pozadí chata

Velké javorské jezero je jedno z osmi současných ledovcových jezer na Šumavě a zároveň jedno ze tří, které se nachází za hranicemi. Hladina se nachází pouze ve výšce 934 m n. m., což v porovnání s nejníže položeným českým jezerem Černým (1008 m n.m.) činí značný rozdíl. Jezero je velice oblíbené k vycházkám, neboť celou vodní plochu můžete obejít. Příjemná pěšina vede po břehu jezera a pod jezerní stěnou se pěšina mění v povalový chodník, který vede přes postupně zarůstající vodní plochu. 

Obsah obrázku exteriér, strom, sníh, den

Popis byl vytvořen automaticky

Arberseehaus (Chata Velkého javorského jezera)

U chaty jsou k dispozici k vypůjčení i šlapací lodičky a turisté tak mohou využít netradiční zážitek a projet se po části hladiny. Pokud budete pozorní, můžete si všimnout, že na jezeře se v nedávné době objevil bobr evropský, a proto zde spatříte velký počet ohlodaných kmenů.

Obsah obrázku strom, exteriér, voda, řeka

Popis byl vytvořen automaticky

Břehy jezera pokryté listopadovým popraškem sněhu

V Arberseehaus můžete využít bohaté nabídky jídelního lístku a kochat se při obědě nebo večeři pohledem na jezero z prostorné terasy. Pro nadšence náročnějších terénů se v okolí jezera nachází velké množství turistických stezek, které vedou na vrchol jezerní stěny. Případně se od jezera pěšky dostanete po značené stezce až na vrchol Velkého javoru, ale o výletu na velikána Bavorského lesa je více napsáno v extra článku se zaměřením pouze na tento vrchol.

Obsah obrázku hora, exteriér, obloha, strom

Popis byl vytvořen automaticky

Výhled z jezerní stěny

Celkem trasa kolem jezera činí necelé dva kilometry a je vhodná i pro děti a méně zdatné turisty. Při cestě na jezerní stěnu a zpět budete mít v nohách navíc 12 km, ale cesta už je spíše určena zdatnějším turistům.

Autor: Jaroslav Svoboda

Fotografie: archiv autora

Mapy:

Cesta k jezeru — https://mapy.cz/s/cegajurete 

Stezka kolem jezera — https://mapy.cz/s/kakunuvuse

Na vrchol jezerní stěny — https://mapy.cz/s/gulededare